A może biżuteria z łapaczem snów?

biżuteria złapaczem snów obok siebie

Łapacz snów to obecnie jeden z najpopularniejszych motywów zdobniczych w biżuterii. Choć najczęściej wykorzystuje się go w dodatkach w stylu boho, w ostatnich latach łapacz snów znacznie poszerzył pole swojego występowania. Jego misterna forma czyni go inspiracją dla wielu jubilerów, którzy poddają go rozmaitym, często odważnym interpretacjom. W tym artykule dowiecie się jaką historię oraz symbolikę ma łapacz snów i poznacie propozycję biżuterii z tym motywem od W.KRUK

Łapacz snów – historia 

Łapacze snów wywodzą się z wierzeń plemienia Ojibwe. Według jednej z legend ochronne zaklęcia wykorzystujące motyw pajęczyny są powiązane z boginią Asibikaashi – Kobietą-Pająkiem, która opiekowała się dziećmi oraz ludźmi żyjącymi na ziemi. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych motyw łapaczy snów zaczął być wykorzystywany przez ruch panindiański. Współcześnie popularność łapaczy snów znacznie wykracza poza ich oryginalne zastosowanie w społecznościach indiańskich. Stanowią nie tylko popularny motyw jubilerski, ale również wnętrzarski – często używa się ich w roli dekoracji ściennych.

Łapacz snów – symbolika 

Oryginalne znaczenie łapaczy snów związane jest z ich użyciem duchowym oraz mistycznym. Według indiańskich wierzeń amulety te miały ochraniać dzieci przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Łapacze snów wieszano na dziecięcych kołyskach i przy wejściu do domów Indian. Wierzono, że element przypominający pajęczynę, będzie wyłapywał unoszące się w powietrzu złe sny lub zagrożenia i uniemożliwiał ich dalsze rozprzestrzenianie się. Pierwotna funkcja łapaczy snów nie ograniczała się więc do odstraszania koszmarów – amulety stanowiły zaklęcia chroniące przed szeroko pojętym złem. 

Współcześnie obok oryginalnego znaczenia motywu, wytworzyły się nowe. Łapacze snów stanowią swego rodzaju symbol panindianizmu oraz indiańskiej kultury, kojarzone są z nadzieją oraz uważane za narzędzie służące leczeniu ran, regeneracji i budowaniu harmonii. Powszechność występowania amuletów sprawiła, że zaczęły stanowić talizmany szczęścia dla wielu ludzi na całym świecie. To właśnie dlatego często można spotkać je poza przestrzenią domową, na przykład na lusterkach samochodów.  

Łapacz snów – najpiękniejszy dodatek od W.KRUK

łapacz snów kruk

Ten wyjątkowy naszyjnik spodoba się kobietom w każdym wieku. Ze względu na szlachetność wykorzystanych materiałów oraz kunszt wykonania dodatek wpisuje się zarówno w styl boho, jak i glamour. Na cienkim łańcuszku o delikatnym splocie typu ankier zawieszono misterny element ozdobny w kształcie łapacza snów. Wnętrze obręczy przywodzi na myśl rozetę, po jej zewnętrznej stronie, u dołu, przypięto trzy elementy, których kształt przypomina pióra. Dodatek został wykonany z najwyższej jakości srebra, choć można również znaleźć takie, które są wykonane np. ze szmaragdów. Kruszec ten od wielu setek lat kojarzony jest z elementem żeńskim, wrażliwością, siłą wewnętrzną oraz odwagą. Subtelny blask srebra przykuwa uwagę. Ze względu na swoją długość, naszyjnik podkreśli linię obojczyków noszącej go kobiety. Biżuteria z motywem łapacza snów może być postrzegana zarówno jako modny dodatek, jak i mistyczny amulet ochraniający przed złem. Naszyjnik będzie idealnym zwieńczeniem każdej stylizacji, sprawdzi się zarówno podczas letnich spotkań z przyjaciółmi, jak i na eleganckich przyjęciach koktajlowych. Dodatek może być również idealnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby, np. jako prezent dla babci, która interesuje się indiańską kulturą lub uwielbia biżuterię w stylu boho lub glamour.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Biżuteria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *